články > Akce - aktuality > Napsali o nás v KUNOVJANU

Napsali o nás v KUNOVJANU

21.10.2015 09:15:22

Náhled k vytištění

Život pro děti i jejich rodiny

Vedle celé řady organizací, institucí a firem funguje v Kunovicích už šestým rokem jedna, která se věnuje velmi specifické činnosti. Jmenuje se Život pro děti, jejím zakladatelem je pan Leoš Hanák a společně se svou ženou, Danielou Lečbychovou, jsou v podstatě jedinými osobami, které se na činnosti tohoto zapsaného spolku podílejí.

Cílem a posláním spolku Život pro děti je organizování rekondičně-regeneračních pobytů pro děti z Moravy s onkologickým onemocněním po náročné léčbě, a také uspokojování dalších specifických potřeb těchto dětských pacientů a snaha poukázat na potřebu pomáhat těm, kdo náročnou léčbu absolvují. „Občanské sdružení Život pro děti jsme založili z důvodu dobré vůle pomáhat onkologickým dětským pacientům a jejich rodinám překonat fyzické a psychické následky těchto onemocnění především na Moravě“, říká jedna ze dvou klíčových postav této nesmírně užitečné organizace Daniela Lečbychová. „Onkologická léčba je kromě jiného také hodně náročná časově, běžně trvá půl roku i rok a je obrovským náporem na celou rodinu a nezřídka dokonce vede i k jejímu rozpadu,“ upozorňuje. Z uvedených důvodů organizace pořádá programy skutečně pro celé rodiny. „Jde o to, aby si všichni členové takto postižené rodiny mohli odpočinout, zapomenout na prožité strasti, strávit spolu pěkné chvíle a obnovovat svůj rodinný život v původní podobě,“ dodává.

V minulých letech věnoval spolek Život pro děti část finančních prostředků, které pro svou činnost získává od osvícených sponzorů a podporovatelů, na propagační cyklotour, mj. také věnovali částku 25.000 Kč nadačnímu fondu Krtek (konto pro Zuzanu). Letos se však rozhodli použít všechny prostředky na zorganizování rekondičně-regeneračního pobytu pro více než třicet osob, který organizátoři uspořádali ve dnech 10.-15. srpna v nedalekých Popovicích, v tamním areálu Amfík. Měl charakter indiánského tábora, kterému velel Velký náčelník, jinak ředitel Amfíku Popovice. Na děti i rodiče čekal samostatný program, aby si opravdu odpočinuli a odreagovali se od svých běžných starostí.

Děti se učily rozdělávat oheň křesadlem, vyráběly nástroje potřebné k lovu zvěře, staraly se o kozy, maminky se například učily plést košíky, masérka Blanka Simanová přijela a celé dva dny rodičům dodávala energii a radost jejich tělu i duši. Jeden večer strávily děti ve společnosti kouzelníka Jiřího Hadaše a rodiče zatím absolvovali ochutnávku vína s výkladem - to všechno v příjemném prostředí přírodního amfiteátru. Osvěžení nalezli účastníci pobytu i na nedalekém kunovickém koupališti.

Důležitým prvkem při podobných pobytech je výměna informací a zkušeností. Všichni za sebou měli léčbu svého dítěte na onkologickém oddělení, všichni věděli, co taková léčba obnáší, ale přesto je každý takový případ jedinečný. Zejména pro maminky bylo důležité potvrdit si, že to co prožívaly se svým dítětem, prožili i jiní rodiče. Vzhledem k tomu, že se účast některých pacientů na podobných akcích opakuje, mohou se rodiče „čerstvých“ pacientů přesvědčit, že rakovina je sice ještě stále nesmírně závažné onemocnění s velmi náročnou léčbou, ale nemusí se vždy jednat o fatální situaci. Právě u těch dětí, které si svou léčbou prošly již dříve je vidět, jak se opravdu dokáží vrátit zpět do normálního života i to, jak jim podobné pobyty prospívají. Důležitá pro všechny účastníky je trvalá přítomnost lékaře při všech podobných akcích, s nímž mohou zejména rodiče probrat své zkušenosti i starosti jež s dětskými pacienty souvisejí.

Na činnost spolku Život pro děti přispívají soukromé subjekty i veřejné subjekty. „Oslovujeme města i obce, firmy, společnosti, každého, kdo nám může s financemi pomoci. Naprosto zásadní roli však v tomto směru hrají tři subjekty: město Kunovice, Zlínský kraj a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Jsme vděční opravdu každému, kdo nám pomůže, ale tyto tři subjekty jsou pro naši činnost opravdu klíčové,“ vysvětluje paní Lečbychová. V letošním roce se k dárcům přidala i Jednota Orel Kunovice, která na konto sloužící nemocným dětem poslala výtěžek letošního ročníku Memoriálu Petra Halušky, což činilo více než deset tisíc korun. Také díky tomuto příspěvku od florbalistů z Orla Kunovice se mohl tábor v Popovicích uskutečnit.

S Danielou Lečbychovou jsme si povídali podstatně déle, než kolik toho jeden článek v Kunovjanu obsáhne. Bavili jsme se například o tom, že děti, které projdou onkologickou léčbou jsou oproti svým vrstevníkům jaksi dospělejší, jsou bojovníky, kteří už mají svou první obrovskou bitvu úspěšně vybojovanou... Dozvěděl jsem se, že počet onkologicky nemocných dětí má vzestupnou tendenci, že v Tupesích žije chlapec, který má za sebou transplantaci kostní dřeně a dnes je z něj „šikovný kluk“. A hlavně jsem se dozvěděl, že navzdory aktuálním tvrzením v médiích i na sociálních sítích, že lidé v České republice nemají soucit s potřebnými, jsou mezi námi lidé, kteří nemluví a konají ve prospěch života dětí i jejich rodin.

Díky za to!

Zdeněk Kučera


Charitativní jízda na koleNADACE SYNOTProjekt podporují

Partneři projektu
    


    


         

              

    

              

              

                   

                   


    
    


Partneři

Mediální partner

mediální partner rádio kiss publikum


Partneři projektu

Partneři projektu


Generální partner

Generální partnerPromo

PromoNajdete nás na Facebooku